Košík ( 0 položek | 0 Kč )

Poradna pro vysoký krevní tlak - lékař odpovídá

Počet náštěv: 568877

     Na Vaše dotazy odpovídá:  MUDr. Jan Peleška, CSc.,

      specialista na hypertenzi, Česká společnost pro hypertenzi

      V rámci poradny můžete zasílat dotazy na téma:

        Diagnostika a léčba vysokého krevního tlaku

        Prevence a režimová opatření při hypertenzi

        Metodika měření krevního tlaku

Poradna nenahrazuje návštěvu u lékaře. Dotazy se jménem (bez e-mailu) a následné odpovědi budou zveřejněny na těchto internetových stránkách jako zdroj informací i pro ostatní uživatele.

Odpověď zasíláme zároveň na e-mail  tazatele. Dotaz bude zodpovězen během několika dnů.

Elektronický záznamník hodnot domácího měření krevního tlaku — ke stažení zde (6960x staženo)

 

Chcete se naučit si správně měřit krevní tlak v domácím prostředí ?

Podrobnější informace najdete na http://www.diani.cz/tlak

MUDr. Jan Peleška, CSc. a spolupracovníci

 

Zákazníkům doporučujeme následující informační zdroje:

TIP č.1: Česká společnosti pro hypertenzi -informace o krevním tlaku pro lékaře i pacienty www.hypertension.cz

TIP č.2: Na www.dableducational.org najdete seznam skutečně mezinárodně certifikovaných měřičů krevního tlaku: Services Offered → Validation Status of Devices → Sphygmomanometers for Self-measurement of Blood Pressure (SMBP) → Upperarm Devices for Self Measurement of Blood Pressure


 

Vítejte v CELIMED poradně pro vysoký krevní tlak.

Můžete vkládat nové  dotazy

Váš dotaz

Pouze Vaše křestní jméno nebo přezdívka:*
(Neuvádějte vaše příjmení, bude zobrazeno v poradně)
E-mail pro odpověď:*
(nebude zobrazen v poradně)
Předmět dotazu: *
Používám tlakoměr:
(Pokud ANO, vyplňte prosím : značku + model)
Váš dotaz: *
Přiložit k dotazu Vaše záznamy měření o krevním tlaku (nepovinné):

Soubor ve formátu Excel, Word, PDF (max. 1MB)

Prosím doplňte výsledek:
3 + 5 =
(ochrana proti Spamu)
 

Filtrování

Vzhledem k narůstajícímu počtu zodpovězených dotazů se pro snazší orientaci uvádí podrobnější členění v rámci již dříve uvedených základních témat hypertenzní problematiky. Protože jednotlivá odpověď může zasahovat do více užších témat, může se vyskytovat i v několika z nich.

Zvolte kategorii nebo podkategorii které vás zajímá, hlavní kategorie zahrne do výsledků všechny podkategorie.

Případně zadejte číslo dotazu pro vyhledání.

FiltrovatHledat dle čísla

Dotaz č. 1714  —  Nízký krevní tlak [Jaroslava, 04.10.2022]

Dobrý den, maminka (85 let) užívá od července Prestarium Neo Combi (5 mg/1,25) ráno a Orcal Neo (5 mg) večer, žádné potíže nemá. Průměrné měření posílám v příloze. Je tlak ok nebo byste doporučil změnu medikace? Případně jakou? děkuji

Čeká na zodpovězení

Dotaz č. 1713  —  Vliv bylin na léky [Lenka, 04.10.2022]

Dobrý den. Prodělala jsem selhání srdce asi po očkování COVID. Dle mého lékaře se srdce zotavilo, nicméně musím užívat léky na vysoký tlak a na bušení srdce- BETALOC ZOK, INDAPAMID PMCS, PRESTARIUM NEO. Je možné při této léčbě vypít jeden šálek čaje z hlohu na posílení srdce? děkuji Lenka

Čeká na zodpovězení

Dotaz č. 1712  —  Tlak a léky [Honza, 04.10.2022]

Dobrý den pane doktore, děkuji vám za odpověď ano už od počátku užívání lopridam i prestanium neo combi lékařům říkám že mě po těchto lécích není dobře a tlak ač je většinou v normě občas vystřelí na hodnoty 170/110 což se mě nelíbí. Praktický lékař mě předepsal tezeo 40 ale v příbalu je nežádoucích účinků též dost a to i podobných a po očkování proti covidu mám obavy vzít jaký koliv lék z důvodu nevolností a různých jiných negativ. Do loňského května jsem neměl jediný problém který by nezvládl Paralen či Ibalgin. Tato situace se mě těžce nelíbí a nevím na koho se obrátit. Děkuji . Na tyto stavy si vážně zvykat nechci a ano jsem kuřák max 20cigaret , zhubl jsem 10 kg na 82 -178 cm relativně s pohybem,procházky ,výlety atd

Lékař [05.10.2022]:

Dobrý den,
Tezeo má podstatně méně nežádoucích účinků než Prestarium Neo. Není dobré automaticky předpokládat, že budete mít některý z nežádoucích účinků uvedených v příbalovém letáku. Pokud se berou fixní dvoj- nebo dokonce fixní trojkombinace léků, nezbývá než postupně zkoušet měnit jednotlivé léky. K tomu je třeba brát v podstatě každý lék z fixní kombinace jednotlivě. Místo tablety obsahující 3 léky (Lopridam) je třeba brát 1 tbl. perindoprilu, 1 tabletu indapaidu a 1 tabletu amlodipinu. Nejpodezřelejší jsou blokátory kalciových kanálů amlodipin a nitrendipin. Těmi je vhodné začít. Jsou i další lékové skupiny, které se mohou vyzkoušet.

V případě trvajících problémů s nastavením přiměřené léčby včetně event. vyloučení/potvrzení záchvatovité hypertenze se obraťte na specialisty na hypertenzi v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Na vyšetření by Vás měl poslat Váš praktický lékař s dokumentací uvedenou na www.hypertension.cz pod heslem Indikace nemocného k vyšetření v Centrech pro hypertenzi.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1711  —  [jan, 03.10.2022]

nekolik roku uzivam lek kapidin 10mg,ktery momentalne neni.Mohu jako nahradu uzivat kapidin 20mg a pulit ho?dekuji za radu.

Čeká na zodpovězení

Dotaz č. 1710  —  Kdy brát léky na tlak? [James, 03.10.2022]

Dobrý den, postřehl jsem v poslední době několik informací ohledně doporučené doby užívání léku na tlak. Prý je lepší je polykat večer než ráno. Jedná se, prosím, o ověřenou informaci nebo je to informace z ranku "američtí vědci zjistili...". Budete vědět? Předem děkuji za odpověď.

Čeká na zodpovězení

Dotaz č. 1709  —  Nežádoucí účinek Twynsta 80/10 [Eva, 02.10.2022]

Dobrý den, mám vysoký tlak od cca 50 let tj 10 let užívala jsem Kylotan 80 1-0-0 ten bohužel přestali dovážet, přešla jsem na Valsacor 80, tlak se nyní zvýšil (prodělání Covidu 07/22) u OL na 195/145, předepsána Twynsta 80/10, ale začaly mi otékat kotníky a pálení při močení, vrátila jsem se k  valsacoru 80 (otoky zápěstí) + Betaloc 25. Zatím tlak v normě do 130/80. Na jaký lék na vysoký TK je nejméně nežádoucích účinků?

Čeká na zodpovězení

Dotaz č. 1709  —  Primulus [Jan, 30.09.2022]

Dobrý den. Mohu užívat vitamíny pro muže Primulus s prášky na vysoký krevní tlak? Užívám zorem 10 mg, tolura 80 vždy ráno, vitamíny odpoledne po jídle Díky

Čeká na zodpovězení

Dotaz č. 1707  —  Rozlítaný krevní tlak [Jana, 27.09.2022]

Již roky se léčím na vysoký krevní tlak, který byl dobře kompenzován. V roce 2021 ,mě byla diagnostikována cukrovka II.typu, která je v uspokojivé kompenzaci-užívám Glucophage 1000 mg 0-0-2 Tlak byl do 26.8. 2022 v normě. Léky na tlak jsem užívala: Betamed 20 mg 1-0-0 Presid 10 mg 1-0-0 Lozap 100 mg 0-0-1 V roce 7/2022 zhoršení tlaku: ( po prodělání covidu) 1. zmena -26.8. 2022-stále rozkolísaný tlak Betamed 20 mg 1-0-0 Indap 2,5 mg 1-0-0 Rilmenidin 1 mg 1-0-0 Lozap 100 mg 0-0-1 2,změna-21.9.2022-ve večerních hodinách před prášky tlak 170/90-doporučen SOS Tensiomin + Neurol + viz níže Betamed 20 mg 1-0-0 Lozap 100mg 1-0-0 Kapidin 20 mg 0-0-1 Dopegyt 250 mg 1-0-1 Tlak přes den -129-140/70-80 Večer před prášky 160-180/80-90 2 h po práškách 129-140/70-80 Byla jsem na vyšetření echo-výsledky adekvátní nález k věku - 69 let. Holter-na srdeční rytmus -přiměřený výsledek-bez poruch ,rytmus s přiměřenou frekvencí krevní testy:OK kromě zvýšená glykemie 7,7 ( jsem diabetička triacygl. 3,04 Prosím o posouzení, zda je medikace dobře nakombinována. A jak dlouho může trvat než se organizmus srovná se změnou medikace. Děkuji moc za odpověď. Jana Kloučková

Lékař [02.10.2022]:

Dobrý den,
z uváděných hodnot TK vyplývá, že je třeba posílit dávku léků ráno nebo přidat některý lék v poledne. Účinek změny léčby se projeví obvykle do druhého dne, maximálně během několika dní. Dopegyt se běžně neužívá, protože má má často nežádoucí účinky, pouze v těhotenství, protože je bezpečný. Lozap by se měl podávat 2x denně kvůli kratšímu účinku. Do kombinace by mělo být zařazeno diuretikum, podle potřeby lze podat silnější příbuzné léky místo Lozapu a Kapidinu.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1706  —  Léky v těhotenství [Dorota, 27.09.2022]

Dobrý den, beru dopegyt ráno a večer jednu tabletu, na vysoký krevní tlak od 11tt, dnes jsem 13+2 a dnes na prvotrimestrálním screeningu mi doktor napsal na preeklampsii anopyrin jeden a půl tablety na noc, chtěla bych se zeptat zda léky mohu brat společně nebo jeden musím vysadit? Dekuji

Lékař [02.10.2022]:

Dobrý den,
předpokládám, že Vám byl Anopyrin předepsán kvůli riziku preeklampsie. Anopyrin a Dopegyt lze užívat současně.

Dotaz č. 1705  —  Polnění dotazu [Honza, 26.09.2022]

Všechny uvedené léky mě po určitou dobu udrží tlak od 115/65/65 do 145/85/85 ale vedlejší efekty jsou u všech stejné pus bolest nohou stehen a rukou předloktí

Lékař [02.10.2022]:

Viz předchozí dotaz a odpověď.

Dotaz č. 1704  —  Rada ohledně léků na tlak [Honza, 26.09.2022]

Dobrý den pane doktore, od loňského května kdy mě náhodně naměřili v nemocnici na neurologii vysoký krevní tlak mě byl nasazen na týden tezaford 80 poté mě praktický lékař nasadil lopridam 8/2,5/10 do té doby mě nic nebylo cca po 2 měsících se objevilo bušení srdce, nevolnost od břicha a motání hlavy, byl mě nasazen Neurol 0,25 a byl jsem odeslán na kardiologii kde se divili proč tam jdu když jsem dle vyšetření EKG, echo a krve zcela v pořádku, leká změněny na prestanium nebo combi 10/2,5 a agen 20 po dvou či třech měsících se ke stávajícím obtížím přidala bolest zad, na hrudi a břicha v listopadu změna na valzap combi a nitredipin , očkování na covid vše ještě zhoršilo a proběhlo několik divných záchvatů nevím od čeho ale tlak v tu chvíli byl 170/100 třes,zimnice, od února mám opět lopridam a obtíže stále stejné ba naopak horší, zimourivost stále bolesti v zádech a hlavy, proběhlo pár vyšetření z kardia, gastronomie i kolonoskopie, ČT břicha opět krev kde je jediné lehce zvýšen cholesterol jinak nic nezjištěno, nyní mě pl napsal retro 40 no a nevím po přečtení přívalového letáku zda ho mám užívat když podporuje to samé v nežádoucích účincích. Děkuji

Lékař [02.10.2022]:

Dobrý den,
svalové bolesti nebo křeče jsou popisované nežádoucí účinky u blokátorů kalciových kanálů amlodipinu a nitrendipinu, ale i u ACE-inhibitoru perindoprilu, který je součástí Prestaria Neo Combi a Lopridamu. Nežádoucí účinky se obvykle vyskytují častěji a se silnější intenzitou se stoující dávkou léku. Agen 20 mg (2 tablety amlodipinu po 10 mg?, což je dvojnásobek doporučené maximální denní dávky). Stejné nežádoucí účinky se popisují i u statinů (na snížení cholesterolu) – patrně jde o zkomolený firemní název léku, jehož účinnou látkou je rosuvastatin.

Z popsaného se nabízí nejdříve vyzkoušení náhrady blokátoru kalciových kanálů jiným lékem na snížení TK s jiným mechanismem účinku.

Dotaz č. 1703  —  Kolísavý tlak [Ivana, 20.09.2022]

Dobrý den, beru Agen 5 už 8 let,pouze 1 kolem 17 h,tlak se mi zvyšuje občas k večeru,přes den mívám i nízký tlak.Posledni dobou se mi začal zvyšovat tlak pravidelně, mívám i 150-160/ 90,92.Zacala jsem měřit podle vašeho návodu, před braním léků.Pri měření je vše v pořádku,za půl hodiny mám vysoký tlak. Vezmu si prášek a někdy trvá i dvě, tři hodiny než tlak klesne.Mam pocit horka.Prosim o radu zda něco dělám špatně.Dekuji za odpověď

Lékař [02.10.2022]:

Dobrý den,
nepovedlo se mi najít Váš předchozí dotaz a svou odpověď. Pokud berete lék kolem 17. hodiny a přes to Vám za půl hodiny stoupne TK, nelze v tak krátké době očekávat účinek u Agenu, který je dlouhodobě účinný (působí 24 hpodin). Zkuste Agen podávat dříve, třeba kolem poledne, event. podle naměřených hodnot TK ještě dříve. Odpolední vzestup TK nebo obecně vzestup TK během dne, který by nebyl zvládnutelný dlouhodobě účinným lékem nebo kombinací 2 takových léků, je neobvyklý. Jen zcela výjimečně je třeba v takovém případě kombinovat dlouhodobě účinný lék ráno s krátce účinným typu kaptoprilu cca v poledne.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Při trvajících problémech s nastavením přiměřené léčby včetně event. vyloučení/potvrzení záchvatovité hypertenze se obraťte na specialisty na hypertenzi v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Na vyšetření by Vás měl poslat Váš praktický lékař s dokumentací uvedenou na www.hypertension.cz pod heslem Indikace nemocného k vyšetření v Centrech pro hypertenzi.

 

Dotaz č. 1702  —  Bolest jako příčina vysokého tlaku [Tereza, 15.09.2022]

Dobrý den, manžel měl před pár lety autonehodu ,musel absolvovat spoustu operací aby se vůbec mohl posadit. Díky každodennímu cvičení a terapii i chodí, už bez problému, ale dalo to zabrat. Od té autonehody má ale chronické bolesti v kyčlích, lékaři říkají, že jediný způsob jak se toho zbavit (nebo to spíš zlepšit, zbavit se toho nejde už) je dál podstoupit terapii. To děláme a je to lepší a lepší, ale nikdy nemá den bez bolesti. Zároveň se mu hrozně zvýšil krevní tlak. Když s tím jde k doktorovi tak ne vždy naměří takové hodnoty jako doma. Všimli jsme si, že má vyšší tlak, když ho berou kyčle. Nas stránce MedicSpark .cz jsem si přečetla že bolest může zvyšovat krevní tlak -Je to pravda? A dá se s tím případně něco dělat aby do toho ještě za čas neměl infarkt? Děkuji, Tereza

Lékař [02.10.2022]:

Dobrý den,
není jasné, jakou manžel podstupuje léčbu proti bolesti. Řada léků na tlumení bolesti interferuje s účinkem léků na snížení tlaku (snižuje jejich účinek). Pokud dosud žádné léky na snížení TK nebral, samotná bolest působí stres, který zvyšuje TK. Pokud má vysoký TK pouze doma a ne u lékaře, přestože má bolesti i v ordinaci, jde o maskovanou hypertenzi, která by se měla také léčit.

Důležité jsou faktory zdravého životního stylu – hmotnost, solení, pohyb a stresy. Využitím rezerv u těchto faktorů lze snížit TK a tím i snížit potřebu léků na snížení TK. Zvyšovat tlak mohou některé látky v potravě a nápojích i některé léky proti jiným chorobám. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1701  —  Otoky kotníků [Alena, 12.09.2022]

Dobrý den, na vysoký tlak beru Indapamid Stada 1,5 mg a Nebilet 5mg. Před ním jsem brala Orcal neo, po kterém mi otékaly kotníky. Ten mi byl vyměněn za výše zmíněný Indapamid a Nebilet. Do letošního jara byly kotníky bez otoků. V lednu jsem byla na odstranění štítné žlázy a cca od jara mi opět kotníky otékají a celkově si myslím, že tělo zadržuje více vody. Může být příčina otékání kotníku v kombinaci Indapamid -odstraněná štítná žláza? Jako náhradu štítné žlázy beru Euthyrox 150mg -hodnoty v normě. Samozřejmě budu řešit s praktikem. Děkuji za názor Alena

Lékař [02.10.2022]:

Dobrý den,
vzhledem k okolnostem je třeba nejdříve zvážit, zda je hormonální substituce po odstranění štítné žlázy Euthyroxem dostatečná. Pokud ano, je třeba provést komplexní vyšetření ke zjištění jiných možných příčin.

Dotaz č. 1700  —  Vysoký krevní tlak [Marie Holčíková, 06.09.2022]

Dobrý den, beru PRESTANCE 5mg, v poslední době mám naměřený tlak 145/95 i přes den, kdy lék beru ráno. Motá se mi hlava, jsem jakoby na vodě a necítím se dobře. Začala mě opětovně hrozně bolívat hlava vzadu na hlavě. Dělalo mi to dříve, ale po tabletkách na tlak to přestalo úplně. Tabletky beru dva roky. Myslíte, že jsou na mě již slabé? 3x týdně chodím nad 10 km, jezdím denně na kole do práce a z práce, 2x 5 km, jím dietně, bez lepku a laktozy. Prosím o radu. děkuji Holčíková

Lékař [11.09.2022]:

Dobrý den,
není jasné, jak vysoký tlak jste měla před nasazením léčby a na jaké hodnoty TK jste se dostala při léčbě. Pokud byl TK hluboko v normě (méně než 130/80 mmHg), mohlo by jeho navýšení na mírně zvýšené hodnoty kolem 145/95 mmHg působit obtíže „z vysokého tlaku". Je třeba zvážit přidání třetího léku v malé dávce ke stávající fixní kombinaci Prestance (perindopril + amlodipin), např indapamidu v dávce 0,625 mg, spíše než zvýšení dávek léků v Prestance 5/5.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Důležité jsou faktory zdravého životního stylu – hmotnost, solení, pohyb a stresy. Využitím rezerv u těchto faktorů lze snížit TK a tím i snížit potřebu léků na snížení TK. Zvyšovat tlak mohou některé látky v potravě a nápojích i některé léky proti jiným chorobám. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

 

Dotaz č. 1699  —  Dotaz na tenzin na tlak [Marian, 05.09.2022]

Dobrý den, chci se zeptat, užívám prášky na vysoký krevní tlak prestarium neo, mohu k nim užívat i lék ci vlastně je to doplněk stravy Tenzin?

Lékař [11.09.2022]:

Dobrý den,
Tenzin neobsahuje konopí, jinak obsahuje rybí olej s omega-3 mastnými kyselinami, některé vitaminy ze skupiny B a extrakty několika rostlin. Jde o doplněk stravy.

U potravinových doplňků se testuje pouze jejich zdravotní nezávadnost, nikoliv jejich účinnost jako u léků. Informace o rozdílu mezi lékem a potravinovým doplňkem jsem uvedl již v odpovědi na dotaz č. 976, kterou si můžete vyfiltrovat.
Podrobné informace o rozdílech mezi lékem a potravinovým doplňkem můžete najít na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (Rozlišení doplňků stravy od léčivých přípravků [online] [cit. 26-06-2019]; http//www.sukl.cz/leciva/rozliseni-doplnku-stravy-od-lecivych-pripravku).

Je zbytečné vynakládat peníze za přípravky, které nemají ve velkých studiích ověřený účinek ani možnost kombinace s antihypertenzívy. Můžete si za kontroly domácího měření TK vyzkoušet účinek samotného Tenzinu v dávkách doporučených výrobcem.

Jsem si jistý, že se po experimentu s málo účinným nebo neúčinným Tenzinem vrátíte ke skutečným antihypertenzívům, případně s přidáním dalšího léku do kombinace podle hodnot TK.

Důležité jsou faktory zdravého životního stylu – hmotnost, solení, pohyb a stresy. Využitím rezerv u těchto faktorů lze snížit TK a tím i snížit potřebu léků na snížení TK. Zvyšovat tlak mohou některé látky v potravě a nápojích i některé léky proti jiným chorobám. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

 

Dotaz č. 1698  —  Náhlý vzestup tlaku [miluše, 03.09.2022]

Dobrý den,je mi 65 let beru Lozap 50 ráno a večer, Betaloc zoc 50 ráno a podle mého měření jsou hodnoty tak 125/80.A poslední měsíc mi několikrát za týden večer tlak stoupne na 200/110,mám mžitky před očima a točení hlavy a je mi na omdlení.Praktická doktorka mi přidala Agen 5mg a přes den jsou hodnoty v normě a večer zase tak třikrát do týdne těch 200/110.Už jsem byla třikrát na pohotovosti a dali mi pro rychlou pomoc Tensiomin 12,5 mg.Docela mě to psychicky vyčerpává .Štítná žláza zaléčená beru eutyrox a rosucard cholsterol dobrý.Kde to mám řešit.Děkuji

Lékař [11.09.2022]:

Dobrý den,
vzhledem k trvajícím problémům s extrémními vzestupy TK se obraťte na specialisty na hypertenzi kvůli nastavení přiměřené léčby včetně event. vyloučení/potvrzení záchvatovité hypertenze v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Na vyšetření by Vás měl poslat Váš praktický lékař s dokumentací uvedenou na www.hypertension.cz pod heslem Indikace nemocného k vyšetření v Centrech pro hypertenzi.

 

Dotaz č. 1697  —  Tlak po ránu [Jan, 01.09.2022]

Dobrý den, po nedávno prodělané operaci 4*bypass beru betablokátor -nebivolol, když vstanu tlak dosahuje hodnot okolo155/95, v průběhu dne se dostávám na hodnoty 115/67, puls se pohybuje stále okolo 60. Lék beru ráno a pokouším se brát okamžitě po probuzení, stav je stejný. Lék beru cca tři týdny. brát ještě večer kdy dosahuji hodnot nejnižších my přijde asi špatně. Doporučíte prosím, něco nebo tomu mám dát ještě čas než lék začne naplno působit

Lékař [11.09.2022]:

Dobrý den,
je pravda, že většina současně používaných léků k chronické léčbě hypertenze má dlouhodobý účinek (24 hodin), což umožňuje podávání 1x denně. Na druhé straně jejich účinku časem ubývá, takže podle definice dlouhodobě účinkujícího léku stačí, že má na konci dávkovacího období více než 50% maximálního účinku. V noci nízký TK tolik nevadí, protože se noc tráví vleže, i když existují limity. Chování TK v noci lze zkontrolovat pomocí 24hodinového ambulantního monitorování TK.
Záleží také na tom, jakou dávku Nebivololu berete. Při věku 65 let a více je maximální denní dávka jen 5 mg. Lze zkusit ji rozdělit na 2 dávky – ráno a večer, resp. na noc., aby se snížil ranní TK. Při neúspěchu lze zvážit přidání malé dávky léku s jiným mechanismem účinku, např. indapamid 0,625 mg.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Dotaz č. 1696  —  Náhlý vzestup tlaku. [Miroslav, 30.08.2022]

Dobrý den, jsem muž 65 let, výška 173 cm, váha 7š kg. V roce 2019 mi byla s onkologických důvodů odstraněna hlava slinivky, dvanácterník a žlučník. V důsledku toho jsem diabetik léčený inzulínem (dobře kompenzovaný). Lečím se se štítnou žlázou (Euthyrox 50, jedna tableta ráno). Na trávení užívám Ortanol 20mg a Kreon 25000. Na tlak jsem užívám Prestance 10/5mg – večer. Průměrný tlak mívám 118/78. Přede dvěma měsíci náhle vystoupal tlak, bez zjevného důvodu na 170/103 (odpoledne). Pak pomalu klesal (cca dvě hodiny) na 135/92. Další den se pomalu vrátil k normálu. Včera se to opakovalo, tlak náhle stoupnul na 169/104, cca za dvě hodiny klesl na 137/90. Dnes se vrátil k normálu (121/80). Poslední dobou i hůře spím a cítím se více unavený. Otoky nemám. Netuším proč. Děkuji.

Lékař [11.09.2022]:

Dobrý den,
výrazný vzestup TK cca 1x za 2 měsíce by mohla nejspíše vyvolávat stresová situace. Není jasné, zda vysoký TK na sobě cítíte (bolest hlavy, závratě) a proto se změříte nebo se prakticky denně měříte, aniž byste vysoký TK na sobě cítil. Možná, že je TK vyšší v odpoledních hodinách celkem pravidelně, i když ne tak výrazně. Je vhodné potvrdit/vyloučit vztah obtíží k hodnotám TK. Druhý způsob domácího měření TK (1 den po hodině od rána do večera) by mohl tento vztah ukázat. Vztah horšího spánku k hodnotám TK v noci by ukázalo 24hodinové ambulantní monitorování TK. Je třeba zvážit, zda se neměnily další faktory ovlivňující TK – hmotnost, pohyb a již zmíněné stresy nebo léky na jiné choroby, které interferují s léky na snížení vysokého tlaku. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

Není jasné, proč užíváte Prestance večer. Obvykle se používá ráno. Vysoký TK v noci nebo ráno? Únava má řadu příčin, které je třeba vyloučit laboratorním a event. další vyšetřením.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1695  —  Lek na hypertenzi 1.stupně pro cyklistu [David, 28.08.2022]

Dobrý den je mě 40let jsem hobby cyklista který najezdí cca 6-7tis km ročně. Před cca 5ti lety mě začalo z ničeho nic pískat v uších a začala se mě motat trochu hlava šel jsem k lékaři ten stanovil diagnozu vysoký krevní tlak.(cca 140/90 nebo 135/85) Obvodní lekař mě předepsal několik po sobě jdoucích léku ale žádné mě neseděli pořád jsem měl nějaké problémy. Po návštěvě kardiologa mě byl předepsán Nebilet 5 v dávkování 1/2 tablety ráno a situace se relativně zklidnila nicméně tinitus mám do dnes s měnící se intenzitou někdy mě tam píská více někdy méně občas při jízdě na kole mě brní končetiny. Nebilet je betablokátor a údajně není vhodný úplně pro sportovce protože snižuje tepovou frekvenci. Mám celkem problém se zlepšovat v silové vytrvalosti jakmile zaberu v kopci nohama vydržím jen krátký čas a dostat se na TF cca přes 180 tep/min je problém pač svaly pálí jako čert a mám problém se nadechnout jako bych byl přidušený. (neměl kyslík) Zkusil jsem lék na týden vysadit a zdá se že se mě lépe dýchalo. Můžete mě říci zdali je lék s betablokátory vhodný pro cyklistiku nebo se mám domluvit s kardiologem na vyzkoušení jiného léku který by byl možná vhodnější. Děkuji moc za odpověd.

Lékař [11.09.2022]:

Dobrý den,
Nebilet patří k moderním beta-blokátorům, které mají ve srovnání se staršími beta-blokátory méně nežádoucích účinků. Přesto se v podrobných informacích o Nebiletu uvádějí parestezie, což může odpovídat popisovanému brnění nebo pálení. Jsou možné i bolesti svalů dolních končetin vlivem zhoršeného prokrvení po Nebiletu. Beta-blokátory snižují srdeční výkon, což pomáhá pacientům se zhoršeným prokrvením srdce, ale může to vadit sportovcům, zvláště při velkém fyzickém zatížení. Navíc si sportovci sledují a měří svou výkonnost, takže i malou ztrátu výkonnosti zaznamenají.
Pokud nejsou jiné důvody pro podání beta-blokátorů, je vhodné zvážit podání jiného antihypertenzíva s jiným mechanismem účinku místo Nebiletu. Léková skupina s nejmenším počtem nežádoucích účinků jsou sartany.

Tinnitus obvykle souvisí s poruchou prokrvení ve vnitřním uchu, která se dá obtížně ovlivnit. Je vhodné doplnit ORL vyšetření.

Dotaz č. 1694  —  Z vysokého tlaku, tlak nízký [Zuzana, 23.08.2022]

Dobrý den, maminka měla vysoký tlak. Léčila se na něj řadu let spolu s cukrovkou a dnou. Letos v červnu se jí začalo dělat často mdlo a na zvracení. Pořídila si tedy tlakoměr (nevím jaký) a začala si měřit tlak. Často jí vycházel tlak nízký 100/60 apod... Vysadila tedy léky na vysoký tlak, ale její stav je pořád stejný. Její lékařka to konstatovala slovy, že má pít více minerálek s větším obsahem hořčíku, že na nízký tlak nic není a vůbec se nepozastavila nad tím, že jí to takto skočilo z vysokého na velmi nízký. Je nějaké vysvětlení, proč tomu tak je? Může jít o nějaké vážnější onemocnění? Pokud ano, kde se má maminka nechat vyšetřit? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Lékař [27.08.2022]:

Dobrý den,
v úvahu přichází více příčin nebo i kombinací. Nejrychlejší cesta, jak potvrdit/vyloučit možné příčiny, je komplexní vyšetření v rámci hospitalizace na interním oddělení nemocnice. Pokud si myslíte, že Vaší matce nepomůže její praktická lékařka, je třeba se obrátit na jejího diabetologa se záznamem týdenního cyklu domácího měření TK (viz dále) a seznamem její veškeré medikace včetně té na event. jiné nezmiňované choroby.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

V případě trvajících problémů se obraťte na specialisty na hypertenzi v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz prostřednictvím praktickéo lékaře nebo diabetologa, případně ambulantního internisty.

Dotaz č. 1693  —  Děkuji [Viky, 22.08.2022]

Dobrý den,chtěla bych poděkovat panu Doktorovi za jeho vyčerpávající odpověď, rady doporučení a zájem o člověka, obrovské díky že jste mi osvětlil můj problém , moc si toho vážím, s úctou zdravím

Lékař [27.08.2022]:

Dobrý den,

děkuji Vám za uznání.

Jan Peleška

Dotaz č. 1692  —  Tlak [Lenka, 21.08.2022]

Dobrý den, mám zavrate a bolesti hlavy. Prodělala jsem všechna mozna vysetreni s tím, ze je to od krční patere. Doma jsem si začala měřit tlak a když vyjdou schody vyskočí mi na 150/100 po par minutách se sklidni na 130/90. Beru leky na srdce concor 5. Ty zavrate jsou většinou když prave chodím, delam nějakou činnost. Když sedím a jsem vklidu, tak se mi hlava netoci. Nikoho nikdy nenapadlo mi měřit tlak. Mohlo by to byt tlakem, ze mi takto lítá nebo je to normalni? Dekuji

Lékař [22.08.2022]:

Dobrý den,
krevní tlak se při fyzické zátěži zvyšuje. Zvýšení TK je při fyzické zátěži značně variabilní a více u hypertoniků. Proto je diagnóza hypertenze založena většinou na klidovém TK (v ordinaci nebo v domácích podmínkách). V ordinaci bývá většinou falešně vyšší kvůli efektu bílého pláště. Proto se v současné době za spolehlivější pokládá měření TK mmo ordinaci. Zlatým standardem je 24hodinové ambulantní monitorování TK, které zahrnuje i měření TK při námaze, resp. lépe bezprostředně po ní, kdy je větší pravděpodobnost, že měření řádně proběhne. Vámi udávané zvýšení TK hned po chůzi do schodů je asi přiměřené (se závratí?) – závisí ovšem na počtu pater a rychlosti chůze, reakci jedince. Při bicyklové ergometrii se kromě EKG a srdeční frekvence sleduje také TK, aby se vyšetřovaný nevystavil riziku z nebezpečně zvýšeného tlaku a v takovém případě se postupné zvyšování zátěže brzděním kola a celé vyšetření okamžitě zastaví. Při tomto vyšetření by šlo zjistit, zda výskyt závratí a jejich intenzita stoupá s výškou TK. Při použití vlastního tonometru by šlo vícekrát vyběhnout s tonometrem různý počet pater a bezprostředneně po doběhnutí se změřit. Není jasné, zda je závislost výskytu a intenzity závratí na postavení nebo zda závratě kolísají během dne (nejvíce v době maximálního účinku léku).

Uvádíte Concor 5 jako lék na srdce (na arytmie, zpomalení srdeční frekvnce?). Tento lék však současně snižuje TK a výkon srdce. Závratě jsou popisované jako nežádoucí účinek Concoru, ale spíše na začátku léčby. Není jasné, zda byly stejně intenzívní závratě i před zahájením léčby Concorem.
Nelze vyloučit ORL příčinu závratí vyžadující příslušné vyšetření.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1691  —  Betaloc Zok 25 [Viki, 19.08.2022]

Dobrý den pane doktore, chci se zeptat na Váš názor. Beru již 8 let Betaloc Zok 25, kdy mi ho nasadili v nemocnici, hospitalizaci pro neurolog.potíže. Při monitoraci TK byl dobrý, po přeložení na běžný pokoj tlak vyšší s tachykardií ( byla jsem ovšem velice vystresovaná z hrozící operace) Již ale cca 10 let předtím jsem trpěla vleklou únavou.Tlak byl naopak vždy nízký). Po tom co jsem začala brát Betaloc Zok se únava výrazně zhoršila ( dříve jsem nebyla unavená celý den, pokud jsem spala déle, po nasazení nepomáhá ani delší ani kratší spánek a únava celý den), mám od té doby problém se vlastně vzbudit, pocit jako bych téměř nespala, začalo se i hůře dýchat. Zjistila jsem že hodně lidí má s únavou po betalocu potíže, i když ne všichni. Čím déle roků to trvá je to horší ( byla jsem již 2x ve spánkové laboratoři, celkem v normě). Myslíte že by to mohl lék způsobovat ? Lze ho zaměnit , případně pokud by byl tlak nižší dá se vysadit nebo zvolit jiný “ na tachykardii “? Velice děkuji za Váš názor případně radu. Hezký den.

Lékař [22.08.2022]:

Dobrý den,
chronickou léčbu krevního tlaku je třeba nastavit podle hodnot TK v obvyklých podmínkách, tj. v domácím prostředí. V práci díky stresu může být TK vyšší, obvykle však ne celou pracovní dobu. Zcela výjimečně je třeba snížit o víkendu medikaci oproti pracovnímu týdnu. Za stresové situace, zvláště v nemocnici je TK zvýšený, ale může být přirozeně vyšší i srdeční frekvence, takže léčba nastavená za těchto podmínek je pro převážně domácí prostředí předávkovaná, což vede někdy až k tak nízkému tlaku (únava, apatie, ospalost nebo závratě po postavení), který jedinec nemusí tolerovat. K posouzení stavu je třeba objektivizovat chování TK při Vašich obvyklých životních podmínkách pomocí 24hodinového ambulantního monitorování nebo měření TK v domácích podmínkách.

Situace může být u Vás složitější, protože únava a nízký TK se vyskytovaly dlouhodobě před prvním podáním Betaloku a patrně se komplexněji nevyšetřovaly. Na druhé straně je dávka 25 mg Betaloku ZOK denně malá. Bylo by bývalo vhodné objektivizovat pokles TK při léčbě Betalokem proti stavu bez léčby, aby se mohlo odlišit to, co je důsledkem samotného poklesu TK a co je nežádoucí účinek Betaloku. Vámi udávané obtíže odpovídají nežádoucím účinkům v informacích o léku. Lze zvážit vyzkoušení ivabradinu (z jiné lékové skupiny), který pouze snižuje srdeční frekvenci, místo Betaloku, který současnbě snižuje i TK.

Přepodkládám, že nemáte další choroby a neberete jiné léky, které by mohly interferovat s léčbou Betalokem. Předpokládám také, že neurologické obtíže, vyžadující před lety hospitalizaci byly vyřešeny nebo alespoň nejsou spojené se stávajícími problémy.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze, ale i posouzení nízkého TK, mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Vzhedem k dlouhodobým obtížím se obraťte nejlépe prostřednictvím Vašeho praktického lékaře na specialisty na hypertenzi v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Je pravděpodobné, že bude třeba zvážit vyšetření endokrinologem, příp. nové neurologické vyšetření (druhý názor) nebo i další s cílem potvrdit/vyloučit jiné příčiny únavy.

 

Dotaz č. 1690  —  Kombinace leků [Jana, 19.08.2022]

před půl rokem se mi udělalo špatně (černo před očima, na omdleni) a od té doby mám problémy s tlakem. EKG bylo v pořádku a holter ukázal zvýšený tlak. Také mám počínající diabetes. Do té doby jsem brala Betaloc ZOK 50 ráno a večer kvůli vyšší tepové frekvenci. Lékař mi naordinoval stadamet 500 1-0-0, belaloc zok 50 1-0-1, indapamind 1,25 1-0-0. Nesedělo mi to tak byl indapamid vyměněný za indap 2,5 1-0-0. To mi taky nesedělo tak byl indap vyměněný za tenaxum 1 1-0-0. Naposledy vyměněno za indapamid 1,5 1-0-0. Výměny byly z důvodu, že je mi často na omdlení, mám tlak na hrudi, občasné arytmie. Většinou ten pocit na omdlení přichází nenadále a jedná se o chvilkové záležitosti jako by mi v tu chvíli poklesl tlak. Častěji to bývá pokud si vezmu léky, ale není to tak vždy. Pokud si doma měřím tlak mám ho spíš nižší od 105/80 do cca 130/80. Tepy mám většinou kolem 83-85. U lékaře přes 130/85. Nemůže to být způsobeno kombinací léků na tlak a stadamet? děkuji

Lékař [21.08.2022]:

Dobrý den,
je třeba si uvědomit, že Betalok ZOK patří do skupiny beta-blokátorů, které také současně snižují krevní tlak. Možná jste měla před jeho podáváním TK v mezích normy a snížení TK jeho působením jste tolerovala. Vývoj hypertenze mohl být jeho působením přechodně maskován, v posledních měsících ale hypertenze převážila. Pokud se charakter pocitů na omdlení a doba jejich výskytu po přidání indapamidu zvláště ve velké dávce 2,5 mg změnily, svědčí to patrně pro spoluúčast přechodné hypotenze při maximálním účinku léků. Ta by mohla zhošovat pocity na omdlení. Škoda, že jste nezdokumentovala nebo se nepodařilo zdokumentovat pokles TK. Do obrazu by zapadaly i závratě po postavení.

Pocit na omdlení, tlak na hrudi, občasné arytmie (byly objektivizované?) a náhlý nástup pocitu by mohly svědčit primárně pro arytmii jako příčinu s následným vznikem obtíží. Situaci by pomohla objektivizovat monitorace EKG (EKG hollter), při méně častém výskytu arytmie delší než 24 hodin. Těžko by se Vám asi podařilo při pocitu na omdlení si rychle a vůbec vyhmátnout tep na zápěstí nebo v loketní jamce a posoudit jeho pravidelnost.
Stadamet neovlivňuje účinek léků na krevní tlak.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

 

Dotaz č. 1689  —  [Svatava, 18.08.2022]

Dobrý den, pane doktore.Léčím se s vysokým tlakem 10 let, dříve jsem užívala Atenolol 50, před pěti měsíce zažívám panické ataky,byla jsem v NUDZ,kde mi paní doktorka změnila léky, užívám Triplixan 10/2,5 /5 a večer půlku Nebivololu 5 mg, jelikož jsem měla vysoký puls přes 100. Ráno mám tlak 120-135/75/70, ještě než si vezmu Triplixan, večer také,ale jednou za 3-4 dny mi večer stoupne tlak na 150/90/90-100. Možná je to k těm atakům,na to užívám Cipralex,dost se také bojím. Chci se proto zeptat,jestli si půlku Nebivololu mohu vzít jen, když mi tlak a tep stoupne. Je mi 58 let.Moc Vám děkuji za odpověď.

Lékař [20.08.2022]:

Dobrý den,
Vaše líčení ve mně budí dojem, že jste z Atenololu přešla rovnou na fixní trojkombinaci Triplixam a beta-blokátor Atenolol byl vyměněn za beta-blokátor Nebivolol. Při tak výrazném navýšení léčby (naráz nebo postupně?) bych očekával riziko nadbytečného snížení TK, které vede k reflexnímu urychlení pulsu, zvláště v době kolem poledne. Není jasné, kdo stanovil diagnózu panické ataky (pychiatr?) a zda byly spojené se vzestupem krevního tlaku. Pokud byly panické ataky dříve také 2x týdně, bylo by vhodné nejdříve konzultovat psychiatra než specialisty na hypertenzi. Navíc popisované zvýšení systolického TK na 150 mmHg je jen mírné. Beta-blokátory mohou, i když poměrně vzácně vyvolat psychiatrické poruchy. Ty se však objevily až v posledních měsících a Atenolol jste užívala řadu let. Alternativně lze zvážit vyzkoušení ivabradinu z jiné lékové skupiny místo beta-blokátorů.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Při neúspěchu úprav psychiatrické léčby na vzestupy TK by vyloučení/potvrzení záchvatovité hypertenze měli řešit specialisté na hypertenzi v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Na vyšetření by Vás měl poslat Váš praktický lékař s dokumentací uvedenou na www.hypertension.cz pod heslem Indikace nemocného k vyšetření v Centrech pro hypertenzi.

 

Dotaz č. 1688  —  Vysoky tlak [Petra, 18.08.2022]

Dobrý den chtěla jsem se zeptat beru prasky na vysoky tlak bisoprolol Milan 2 5 mg a tak 3krat so měsíce se mi stane z niceho nic začnu mít tlak na hrudi a tlak mi vyskočí na 190 děkuji za odpověď

Lékař [20.08.2022]:

Dobrý den,
pokud je Váš tlak při léčbě v mezích normy nebo jen mírně zvýšený, nelze vyloučit záchvatovitou hypertenzi, která obvykle vyžaduje specializované vyšetření. Stresová situace může vyvolat vzestup TK, ale tak velký vzestup TK je málo pravděpodobný. Jako příčinu nelze vyloučit ani přechodnou arytmii. Při naměření tak vysokého TK jste zřejmě neměla žádné obtíže (bolest hlavy, závratě, zvracení). V takové situaci je třeba se změřit 3x za sebou v miniutových intervalech, při cca stejných tlacích zopakovat trojici měření TK po 5 – 10 minutách a při trvajícím vsokém TK 180/110 mmHg a výše volat záchrannou službu. Jedna naměřená extrémně vysoká hodnota TK může vzniknout ojedinělou chybou přístroje.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Při trvajícím občasném výskytu velkých vzestupů TK by vyloučení/potvrzení záchvatovité hypertenze měli řešit specialisté na hypertenzi v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Na vyšetření by Vás měl poslat Váš praktický lékař s dokumentací uvedenou na www.hypertension.cz pod heslem Indikace nemocného k vyšetření v Centrech pro hypertenzi.

 

Dotaz č. 1687  —  Dýchání [exelka, 16.08.2022]

Dobrý den. Mám vysoký tlak a na jeho léčbu beru léky: Presid, Lokren a Valsacor. Prosím, je možné, že po těchto lécích se mi, ale opravdu špatně dýchá? Děkuji za odpověď.

Lékař [16.08.2022]:

Dobrý den,
předpokládám, že Vám lékař nenasadil všechny 3 léky najednou, ale dostala jste je postupně. Přidání třetího léku je pravděpodobně příčinou „špatného dýchání" (větší zadýchávání při námaze než dříve) – jeho nežádoucí účinek. Méně pravděpodobnou příčinou je příliš výrazné snížení tlaku. Lokren a jemu příbuzné léky ze skupiny beta-blokátorů kromě snížení TK snižujjí výkon srdce, což se může zvláště u mladších sportovnějších jedinců projevit zvýšeným zadýcháváním při stejné fyzické zátěži ve srovnání s dřívějškem.
Pokud se výměna Lokrenu za jiný lék s jiným mechanismem účinku (např. za malou dávku diuretika – indapamid 0,625 mg) neprojeví ústupem zadýchávání, je třeba zvážit komplexní vyšetření k nalezení příčiny (včetně laboratorního a plicního vyšetření).

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1686  —  Vysoký tlak [crokous, 04.08.2022]

užívám inhibace 2,5 jeden rano jeden večer,mám v rezervě tensiomin,při jakém překročení tlaku jej užít, je mi 62 let a mám morbidní obezitu,děkuji za odpověd s.m.

Lékař [16.08.2022]:

Dobrý den,
Tensiomin s rychlým nástupem účinku a jeho krátkým trváním je určen pro nouzové řešení, jak srazit nebezpečný výrazně vysoký tlak – většinou TK 180/110 mmHg a výše. Současně je ale třeba a postupně navyšovat chronickou medikaci. Je lépe přidat malou dávku dalšího léku do kombinace a zkontrolovat její působení než se denně měřit a působit poměrně razantní krátkodobý pokles TK použitím Tensiominu v malé dávce. V úvahu přichází přidání malé dávky blokátoru kalciových kanálů (lerkandipin, nitrendipin, felodipin nebo amlodipin) nebo diuretika – nejlépe indapamidu.

Problémem může být u Vás změření TK, resp. nalézt pro Vás přiměřenou manžetu na silnou paži.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1685  —  Náhlé razantní zvýšení KT [Jan, 02.08.2022]

Dobrý den, poslední dobou mi někdy velice rychle stoupne KT na 200/120 -140, jednou dokonce 200/170. užívám: coNcoR coR, TBL FLM, 5MG, p.o., 1-0-0, MICARDTSPLUS, TBL NOB, BOMG/L2,5MG, p.o., 1-0-0, MICARDIS, TBL NOB, BOMG, p.o., 0-0-I/2 dle TK , Godasal, 10OMG, p. o., 0-1-0, NIŤRESAN, TBL NOB, 1OMG, p.o., 1-0-0, SPTOLTO RESPTMAT, INH SOL, 2,5MCG/2,5MCG, p.o., při potížich, EUCREAS/ TBL FLM, 5OMG/100OMG, p.o., 1-0-0, NEUROL, TBL NOB, 0,25mg, p.o., 1-0-0, dlp., ŤROMBEX, TBL FLM, 75mg, p.o., 1-0-0, (včera večer 28.'7.2022 užil 4 tbl.), TORVACARD NEo, TBL FLM, 10MG ?, , 0-0-1, Nitromint,,sIdlp Užíval jsem v minulosti cca 5 let Teveten 1-0-1/2 a neměl nikdy při tomto léku žádné potíže, bohužel Teveten se k nám už nedováží.

Lékař [16.08.2022]:

Dobrý den,
u Micardisu 80 je doporučená maximální denní dávka 80 mg. Vy berete o 40 mg denně více. Účinná dávka Micardisu se nazývá telmisartan a má v rámci skupiny sartanů nejdelší účinek, tj. více než 24 hodin. Navíc se účinek na snížení TK nezvyšuje lineárně v oblasti vyšších dávek a přírůstek účinku je malý až velmi malý. Micardis a Teveten jsou v antihypertenzním účinku cca rovnocenné. U těžké hypertenze bývá vhodné rozdělit medikaci na ranní a večerní dávku (část dávky léku ráno a část večer, event. jeden lék užívat ráno a druhý večer). Ve Vašem případě je třeba zvážit podání Micardisu 80 ½ – 0 – ½ tbl. a Hydrochlorothiazid 25 ½ tbl. ráno (druhá komponenta fixní dvojkombinace Micardis Plus). Z Vašeho popisu není jasné, zda k výraznému vzestupu TK dochází zhruba ve stejnou dobu, např ráno před novou dávkou léků nebo tomu něco předchází (fyzická námaha?). Není jasné, zda ve zbylém čase máte TK díky léčbě v mezích normy nebo jen mírně snížený.

Uváděné hodnoty TK jsou nebezpečné a je lépe se přesvědčit opakovaným měřením TK (např. 3x v minutových intervalech), že jde skutečně o tak vysoké hodnoty TK a je třeba zavolat záchrannou službu.

Asi jste absolvoval zákrok se zavedením stentu do věnčité tepny na srdci, takže užíváte Trombex, Godasal a Concor. Concor Vám zřejmě nezhoršuje průduškové astma. Potřebu požití Nitromintu bych čekal především při bolestech na hrudi při velkém vzestupu TK spojeném se zátěží srdce.

Pokud není dosaženo normalizace TK mimo občasné výrazné vzestupy TK, lze zvážit výměnu Nitresanu (nitrendipin) za amlodipin 5 – 10 mg, event. ve formě fixní dvojkombinace Twynsta 80/5 nebo až 80/10 mg obsahující telmisartan a amlodipin.

Při trvajích výrazných vzestupech TK je třeba speciální vyšetření na vyloučení/potvrzení záchvatovité hypertenze v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Na vyšetření by Vás měl poslat Váš praktický lékař s dokumentací uvedenou na www.hypertension.cz pod heslem Indikace nemocného k vyšetření v Centrech pro hypertenzi.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1684  —  Náhlé razantní zvýšení KT [Jan, 02.08.2022]

Dobrý den, poslední dobou mi někdy velice rychle stoupne KT na 200/120 -140, jednou dokonce 200/170. užívám: coNcoR coR, TBL FLM, 5MG, p.o., 1-0-0, MICARDTSPLUS, TBL NOB, BOMG/L2,5MG, p.o., 1-0-0, MICARDIS, TBL NOB, BOMG, p.o., 0-0-I/2 dle TK , Godasal, 10OMG, p. o., 0-1-0, NIŤRESAN, TBL NOB, 1OMG, p.o., 1-0-0, SPTOLTO RESPTMAT, INH SOL, 2,5MCG/2,5MCG, p.o., při potížich, EUCREAS/ TBL FLM, 5OMG/100OMG, p.o., 1-0-0, NEUROL, TBL NOB, 0,25mg, p.o., 1-0-0, dlp., ŤROMBEX, TBL FLM, 75mg, p.o., 1-0-0, (včera večer 28.'7.2022 užil 4 tbl.), TORVACARD NEo, TBL FLM, 10MG ?, , 0-0-1, Nitromint,,sIdlp

Lékař [16.08.2022]:

Viz souhrnná odpověď na dotaz č. 1685.

Dotaz č. 1683  —  Fibrilácia predsieni [Katarína, 01.08.2022]

Dobry den pan doktor, mamina 64rokov/54kg nefajčiar, Polypoza zaludka, HLP, hypertenzia 1st. hypothyreoza, hemangiom pecene, neockovana prekonala covid v 4.2022 je 3x po fibrilacii predsieni uz sme pisali pod menom Katarina, Katka Zaver: St.p.paroxyzmalnej FA 3/2020 t.č. SR , CHA2DS2 VASc 2 te recid FA, maj 2022 a teraz 29.7 2022 sa jej to opakovalo, uzivala pol tbl Cardilan, Magnezium Galvex 500mg 2x1tbl, Metoprolol 50mg rano a pol tbl. večer a Rytmonorm SR 225mg rano a večer, SR rytmus jej teraz naskocil 31.7.2022 bolo to do nejakych 46hodin po liecbe (najskor zachranka betalok 5mg i.v, magnezium,IFR 100, urgent pichli 2ampulky Cardilan, egilok 25mg, fraxiparine 0,4, rytmonorm SR 225mg tbl rano a vecer(lieky uziva + teraz picha fraxiparine 0,4 jedn x za den dnes bola na kontrolnom ekg u kardio -prikladam EKG zaznam. dr. napisala EKG SRm fr 66/min., i. vertik., pBPTR, ST. T fyzi. Prosim Vas pan doktor co to znamena? Vobec neviem, Bojim sa, niekedy sa jej trochu horsie dycha dr. este povedala ze fraxiparine si ma pichnut este zajtra to bude 5ta inj. a ze uz potom netreba v bal. ich je 10 Kardiologicka berie ludi ako na pase, pokrikne, ked sa nieco pacient spyta. Vy ste nam uz vysvetlil, poradil, velmi si to vazime a velmi pekne dakujeme Biochemia-serum urgent 29.7 mala glukozu 7,72, K 3,71, PDW 10,8fl 18.7.2022 bola na echo kontrole po fibrilacii z maja 2022 Ao koren 26 Asc ao v norme Ao obluk v norme LP 40x44 LK 45 PK 26 IVS 10 ZS 10 Ao chl 1,8m/s Mi 1,0m/s MR st I+ TR 0,5m/s TR st I reg jet 2,7 Pg max 29 Pl 1,0m/s ACT 130ms Zaver: hranicna dilatacia LP, hrubka stien LK v norme Kinetika Lavej komory bez lokalnej poruchy EF LK 60% norm. diastol. funkcia Chlopne fibroticky zmenene, mitralna a trkusp. reurg I+st, perikard bez vypotku, normalna sirka aorty-koren,obluk, bez znamok plucnej hypertenzie. Teraz po tejto fibrilacii echo nerobila. Dakujem velmi pekne za odpoved

Lékař [15.08.2022]:

Dobrý den,
u matky máte uvedenou dg. hypothyreóza, ale žádný lék doplňující hormony štítné žlázy. Samotná diagnóza vede k vyšší hodnotě cholesterolu. Substituční léčba hormonem by snížila cholesterol, ale možná to nebude stačit k jeho normalizaci, což vyžaduje minimálně nasazení statinu. Náběr na biochemické vyšetření byl urgentní – matka nebyla možná nalačno, navíc stresová situace může zvýšit hodnotu glukózy v krvi do patologických hodnot. Bylo by vhodné řádné vyšetření k potvrzení/vyloučení diagnózy počínajícího diabetu – nalačno a po vypití sladkého roztoku.

Popisu EKG ani ECHO vyšetření nemusíte rozumět. Obě vyšetření neukazují žádnou významnější patologii, maximálně hraniční nebo nevýznamný nález nebo nález přiměřený věku.

Vzhledem k opakování paroxysmu fibrilace síní je třeba zvážit možnost přechodné nebo trvalé antikoagulace a zařazení ACE-inhibitoru nebo sartanu do léčby hypertenze. Oba léky působí preventivně proti opakování paroxysmu fibrilace síní.

Dotaz č. 1682  —  Léčba vysokého tlaku a erektilní disfunkce [Josef, 30.07.2022]

Dobrý den, léčím se druhým měsícem na vysoký tlak a užívám Prestance 5/5 1x denně ráno. Pokud lék užívám, drží se mi hodnoty TK v rozmezí 110-130/70-85, avšak na erekci mi nezabírá ani jeden z dostupných léků, resp. účinných látek. Neustále mám také nutkání na močení. Jakmile lék na tlak vysadím, léky na erekci fungují bezvadně, ani nemusím brát plnou doporučenou dávku. Tlak mi však opět stoupne na hodnoty kolem 150/90. Je nějaká alternativa k Prestance, která by stála za vyzkoušení? Obtíže s erekcí mám více jak půl roku. Děkuji za odpověď.

Lékař [14.08.2022]:

Dobrý den,
Prestance 5/5 je fixní dvojkombinace ACE-inhibitoru perindoprilu a blokátoru kalciových kanálů amlodipinu. Amlodipin je zřejmě zodpovědný za nucení k močení.
Především je třeba si uvědomit, že neléčená těžká hypertenze nebo nedostatečně léčená hypertenze zvyšuje riziko infarktu při pohlavním styku až 10x ve srovnání s hypertoniky s léčbou normalizovaným TK.

Pokud je u Vás nějaká rezerva v tzv. režimových opatřeních – redukce hmotnosti, omezení stresů a zvýšení pohybu – můžete jejich důslednějším využíváním snížit potřebu léků na snížení TK. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

I když většina léků na snížení TK působí erektilní dysfunkci, je to otázka typu, dávky a počtu léků. Jsou individuální rozdíly, takže je třeba různé léky vyzkoušet. Vzhledem k tomu, že účinek léků na snížení TK a tím i intenzita nežádoucích účinků je nejnižší na konci dávkovacího období (před podáním nové dávky), mohl by situaci prospět přesun jejich podání na dobu po styku, resp. rozdělení léku na ranní dávku a večerní dávku po styku.

Nejspíše neutrálně by se měly chovat sartany. Denní dávku losartanu lze rozdělit na ranní a večerní dávku, event. v kombinaci s některým jiným blokátorem kalciových kanálů než s amlodipinem. U některých se osvědčil telmisartan v kombinaci s hydrochlorothiazidem (1/2 tbl. MicardisPlus 80/12,5 a k tomu ještě ½ tbl. samotného Micardisu 80).
Nebivolol by měl na rozdíl od jiných beta-blokátorů mírně zlepšovat erekci a při užívání se sildenafilem (Viagrou) by se jejich účinky na erekci měly pravděpodobně sčítat.
Pozitivně na erekci působí alfa-blokátory (např. doxazosin), urapidil spíše neutrálně. Kombinování periferních alfablokátorů s Viagrou je spojené s rizikem výrazného poklesu TK.

Asi v 25 % případů erektilní dysfunkce je příčina v aterosklerotickém zúžení tepen v příslušné oblasti, která o 5 až10 let předchází projevy aterosklerotického zúžení věnčitých tepen na srdci (angina pectoris, srdeční infarkt) nebo mozkových tepen cévní mozková příhoda). Může jít i o kombinaci s jinými příčinami erektilní dysfunkce. Požádejte proto svého lékaře o kontrolu parametrů lipidového metabolismu a cukru v krvi. Konzultujte sexuologa, event. i urologa.
Na otázky týkající se problematiky hypertenze, její léčby a erektilní dysfunkce jsem již odpovídal mnohokrát. Odpovědi na tuto problematiku si můžete vyfiltrovat v mé poradně.

Dotaz č. 1681  —  Krevní tlak [Bob, 30.07.2022]

Dobrý den, před 10 léty jsem měl nehodu. Projel jsem zatáčku, vím že jsem jel 80 km/hod za mnou jelo auto a pak nevím nic. Když po hodině přijela sanita tak naměřily tlak 165/240. Je možné že jsem podle manželky jenom zaspal? Děkuji Bob

Lékař [10.08.2022]:

Dobrý den,
není jasné, proč se zabýváte vzestupem TK před 10 lety za dramatických okolností. Příčinou nehody mohl být nejspíše mikrospánek. Zřejmě není známé, zda jste hypertenzi měl již před nehodou nebo po nehodě přetrvává, i když mírnější, dosud. Je málo pravděpodobné, že na začátku byla hypertenzní krize, která vedla k nehodě s úrazem hlavy spojeným s otřesem mozku. Předpokládám, že jste byl důkladně vyšetřen a tlak se rychle znormalizoval. Současné zvýšení TK (pokud vůbec je) nesouvisí s dávnou událostí. Mikrospánek jste zřejmě od té doby neměl a snažil jste se ho vyvarovat – nesedat unavený za volant, žádné jízdy za horka nebo dlouhé jízdy bez odpočinku, jízda s informovaným spolujezdcem.

Dotaz č. 1680  —  Léčba vysokého krevního tlaku [Monca, 20.07.2022]

Dobrý den, s tlakem bojuji cca 20 let a to tím způsobem, že u lékaře ho mám 160/90...., jenže přijdu domů dám se do klidu a po 3-5 minutách mám tlak 130/80. Dostala sem léky Agen+Telmisartan, je pravda, že nemusím být vůbec v klidu a tlak je 125/72, prášky zabírají. Jen si teď kladu otázku, zda je nutné léky užívat. Možná jak se více stresuji u lékaře, tak mě pak předepisuje léky. Po nich sem taková lehce zpitomělá :-)) Moc děkuji za Váš názor Monča

Lékař [26.07.2022]:

Dobrý den,
popisujete efekt bílého pláště – u lékaře je TK falešně vyšší. Pokud se léčba nastaví podle hodnoty falešně vyššího TK, hrozí riziko nízkého TK, zvláště v době maximálního účinku léků. Objektivní jsou metody měření TK mimo ordinaci – 24hodinové ambulantní monitorování TK a měření TK v domácím prostředí.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Dotaz č. 1679  —  Náhrada za lék Indap , který je močepudný a rozšiřuje cévy. [Pavel, 19.07.2022]

Dlouhodobě užívám lék na aritmii Acecor 400, -1/2 tab.večer. Cca před 4 roky jsem měl menší zdrav.problámy ,byl mi zjištěn vysoký tlak / vždy jsem měl nízký / , bral jsem asi 1/2 roku léky ...pak se to upravilo a léky jsem přestal užívat . Před cca 3 měsíci mi byl opět zjištěn vysoký tlak, a též zvýšená hladina draslíku. Beru nově na tlak lék Tezefort 80mg/5 mg -1tab. ráno a draslík Indap 2,5mg-1 tab.večer. Při kontrole mám už draslík v normě. Před 3 roky jsem měl odstraněnou prostatu , stále mám únik moči a spotřeboval jsem do nedávna 1 vložku na den. Nyní co užívám močepudný lék Indap se mi zvýšil únik moči na 2 -3 vložky denně .... Prosím o odpověď jak to řešit dál, zvýšený únik moči velice nepříjemný ... Děkuji za odpověď . Pavel , věk 68 roků

Lékař [26.07.2022]:

Dobrý den,
lék Acecor je beta-blokátor acebutolol, který kromě působení na některé arytmie také současně snižuje krevní tlak. Vyšší TK může ustoupit, pokud se zlepší dodržování faktorů zdravého životního stylu včetně snžení stresů a naopak. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

Je třeba zvážit, zda zvýšená hladina draslíku (výrazně zvýšená?) je nežádoucím účinkem některých léků nebo je projevem nějaké chporoby, nejspíše zhoršené funkce ledvin. Indap nezvyšuje v běžných dávkách (2,5 mg je maximální obvyklá dávka) produkci moči a může při delším podávání v této dávce působit výrazné snížení draslíku v krvi (nejen dosažení normálního rozmezí hodnot draslíku). Za zvýšené močení je nejspíše zodpověný amlodipin – jedna ze dvou komponent fixní dvojkombinace Tezefort.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1678  —  Lek Tonarsa [Petr, 18.07.2022]

Za jak dlouho začne pusobit lek Tonarsa na vysoky tlak dekuji

Lékař [26.07.2022]:

Dobrý den,
začátek půsoení této fixní dvojkombinace ACE-inhibitoru perindoprilu a blokátoru kalciových kanálů amlodipinu je v řádu hodin. Záleží také na tom, zda jste před nasazením Tonarssy neužíval samotný perindopril nebo amlodipin, které byly málo účinné. Pak by se účinek přidané komponenty na stávající hodnoty TK projevil méně. U nejčastějšího typu hypertenze, esenciální hypertenze, která se vyskytuje v 90% případů, je původ multifaktoriální a zatím nelze předem stanovit, který faktor, resp. faktory převažují. Léky, u nichž mechanismy účinku působící na chorobné faktory většinou dobře známe, nasazujeme vlastně zkusmo a nemusejí v některých případech dobře snižovat TK, zvlášť při léčbě jedním lékem. Plný účinek léku či léků, což je z praktického hlediska důležitější, se rozvine během několika dní.

Dotaz č. 1677  —  Užívání léku na vysoký tlak [Vladěna, 13.07.2022]

Dobrý den, užívám na vysoký tlak ráno jednu tabletu Prestance 5 mg, mohu při odpoledním tlaku 180/95 a více užít druhou tabletu? Vyšší tlak mám poslední dva dny. Léčím se jeden měsíc. Děkuji

Lékař [13.07.2022]:

Dobrý den,
nepíšete nic o výši tlaku ráno před lékem. Asi je TK odpoledne vyšší než ráno. Není jasné, zda byl TK do té doby v normě, tj. týdenní průměrný TK nižší než 135/85 mmHg. Pokud ano, pak by nynější zvýšení TK bylo výrazné a mohla by ho způsobit nějaká stresová situace. Hodnota systolického TK 180 mmHg je hraničně nebezpečně vysoká. Proto byste měla měřit TK znovu 2x, vždy po jednominutové přestávce a při v podstatě stejně vysokých hodnotách ještě znovu po cca 5-10 minutách opět 3x. Při cca stejných hodnotách TK byste měla přivolat záchrannou službu.
Prestance 5/5 mg lze používat v maximální dávce 2 tbl. ráno nebo 1 tbl. ráno a 1 tbl. večer. Dvojnásobná dávka neznamená dvojnásobný účinek na snížení TK, ale menší účinek. Účinnější je přidat do kombinace v malé dávce další lék s jiným mechanismem účinku, např. ¼ tbl. Indapamidu PMCS 2,5 mg (tedy jen 0,625 mg). Se stoupající dávkou léků většinou stoupá riziko a intenzita nežádoucích účinků (např. suchý kašel nebo otoky kolem kotníků, někdy i bérců).

Proto doporučuji podat třeba ještě teď večer raději jen ½ tbl Prestance 5/5 než celou tabletu. Tabletu lze nouzově dělit nožem. Zítra kontaktujte lékaře.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Dotaz č. 1676  —  Triplixam [Ivana, 05.07.2022]

Dobrý den pane doktore, Ještě jednou se obracím pro radu. Může mít Triplixam jako nežádoucí účinek ten, že cítím tlukot srdce? Nebo je to spíše stres. Triplixam beru od soboty, to bylo vše ok. V neděli mi hodne bolela hlava. V pondělí mi bylo hodně špatně. Dnes je to trochu lepší, ale tlukot srdce cítím a občas se mi zdá, že je mi slabo, pocit, jako když se má zatočit hlava. Bude lepší léky vysadit nebo se to upraví. Děkuji

Lékař [05.07.2022]:

Dobrý den,
bylo by potřeba, abyste si nechala změřit tlak a tep v lékárně nebo si vypůjčila (pořídila) tonometr. Nové obtíže budí podezření na výrazné snížení TK, které vyvolává reflexní zrychlení srdeční akce (tepu), které byste mohla svému lékaři doložit naměřenými nízkými hodnotami TK a rychlejšími hodnotami tepu.

Platí mé dřívější doporučení – rozpůlit nouzově tabletu Triplixamu a užívat jen poloviční dávku. Pokud to nepomůže, vraťte se ke staré, ne zcala účinné léčbě a kontaktujte svého lékaře.

Dotaz č. 1675  —  [hakota, 03.07.2022]

Prosím o radu , zda lék na krevní tlak PRESTARIUM a  BETALOC je Antihypertenzivní lék???. Používám Prestarium Neo 0-0-1 + Betaloc ZOC 25mg také 0-0-1. Při nízkém tlaku používám i poloviční dávku. Někdy také prášky neberu, protože mám KT dosti nízký = na př. 127/ 79 . Poslední dobou se mi trochu zvýšil třeba na 142/94 , 154/90 , 155/90 atp. Dostala jsem dárkem HYPETEZIN , který upravuje KT, chrání srdce a cévy , zklidňuje nervové napětí = podle popisu doplňku . Upozornění je : přípravek není vhodný pro současné užívání s antihypertenzivními léky. Od roku 2017 mám ve věnčité tepně kovový stent . Předem děkuji za odpověď. Hana KONDÁŠOVÁ 74 roků

Lékař [03.07.2022]:

Dobrý den,
(CannamediQ) Hypertenzin je dle informací na internetu přípravek s konopím, hlohem modulujícím krevní tlak, vinnou révou chránící kardiovaskulární systém a šafránem omezujícím nervové napětí, které zvyšuje krevní tlak. Jde o doplněk stravy.
Hypetezin jsem nenašel. Zřejmě jde o špatně zapsaný název Hypertenzin.
Tenzin neobsahuje konopí, jinak obsahuje rybí olej s omega-3 mastnými kyselinami, některé vitaminy ze skupiny B a extrakty několika rostlin. Jde o doplněk stravy.

U potravinových doplňků se testuje pouze jejich zdravotní nezávadnost, nikoliv jejich účinnost jako u léků. Informace o rozdílu mezi lékem a potravinovým doplňkem jsem uvedl již v odpovědi na dotaz č. 976, kterou si můžete vyfiltrovat.
Podrobné informace o rozdílech mezi lékem a potravinovým doplňkem můžete najít na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (Rozlišení doplňků stravy od léčivých přípravků [online] [cit. 26-06-2019]; http//www.sukl.cz/leciva/rozliseni-doplnku-stravy-od-lecivych-pripravku).

Je zbytečné vynakládat peníze za přípravky, které nemají ve velkých studiích ověřený účinek ani možnost kombinace s antihypertenzívy. Můžete si za kontroly domácího měření TK vyzkoušet účinek samotného Hypertenzinu v dávkách doporučených výrobcem.

Jsem si jistý, že se po experimentu s málo účinným nebo neúčinným Hypertenzinem vrátíte ke skutečným antihypertenzívům, případně s přidáním dalšího léku do kombinace podle hodnot TK.

Důležité jsou faktory zdravého životního stylu – hmotnost, solení, pohyb a stresy. Využitím rezerv u těchto faktorů lze snížit TK a tím i snížit potřebu léků na snížení TK. Zvyšovat tlak mohou některé látky v potravě a nápojích i některé léky proti jiným chorobám. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

Prestarium Neo i Betaloc Zok jsou léky na snížení TK. Betaloc je navíc doporučený pro sekundární prevenci srdečního infarktu i prevenci potřeby zavedení dalšího nového stentu. Dávkování léků by se mělo nastavit podle kontrolovaného TK tak, aby se nemuselo měnit. TK docílený léčbou by se měl pohybovat kolem 130/80 mmHg, takže Váš tlak není dosti nízký. Záleží, zda ho tolerujete, tj. nepůsobí Vám malátnost, ospalost nebo závratě po postavení. Dávkování Betaloku by se navíc mělo řídit potřebou dosáhnout ideální srdeční frekvence 60-70 tepů/min. Proč berete oba léky atypicky večer a ne ráno? Kvůli vyšším hodnotám TK ráno? Není jasné, kdy jste si uváděné vyšší tlaky během dne naměřila.

Stav po zavedení stentu se bere z hlediska prevence recidivy stejně jako stav po proběhlém srdečním infarktu. Proto mi v lécích, které berete, schází malá dávka acylpyrinu (100 mg) a lék na snížení cholesterolu v rámci sekundární prevence. Nebo jste uváděla pouze léky na snížení TK?

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Dotaz č. 1674  —  Tlak [Ivana, 02.07.2022]

Dobrý den pane doktore, Mám problémy s tlakem. Užívala sem tablety Kapidin večer a Tritace10 mg ráno. Po 24 hodinovém mereni-holter mi lékařka změnil léky na Triplixam 10mg /2,5 mg / 5 mg. Dneska ráno sem si ho o dlouhém přemlouvání poprvé vzala a zdálo se mi, že mám návaly do obličeje, ale možná je to tím teplem. A také od té doby chodím více na zachod-na malou. Může to být způsobeno lékem? Je dobře ho brát dál ? Děkuji Jo a ještě beru Letrox na štítnou zlazu.

Lékař [02.07.2022]:

Dobrý den,
Triplixam je fixní trojkombinace léků, která obsahuje proti Vaší současné léčbě navíc indapamid. Kromě toho obě další komponenty sice patří do stejných lékových skupin, ale nejsou identické s volnou dvojkombinací léků, kterou jste dosud brala. Návaly do obličeje a časté nucení na močení jsou patrně nežádoucí účinky amlodipinu, který je příbuzný Kapidinu. Navíc dávka indapamidu je maximální a při dlouhodobém užívání by pravděpodobně způsobila snížení koncentrace draslíku v krvi.

Ideální by bylo přidat indapamid v malé dávce 0,625 až 1,25 mg (1/4 – ½ tbl. Indapamid PMCS 2,5 mg) ke stávající léčbě. Obdobná fixní trojkombinace pro Triace a Kapidin se zatím nevyrábí.
Je možné, že Vám bude Triplixam TK výrazně snižovat. Pokud ano, mohla byste zkusit brát poloviční dávku Triplixamu – nouzově lze dělit tabletu nožem. Tím by se zmírnily nebo vymizely nežádoucí účinky amlodipinu.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1673  —  Nízký krevní tlak [Libor, 01.07.2022]

Žena 70 let, 162cm/54kg, nekuřačka, abstinent, běžná strava a pohyb, s ničím se neléčila Při příjmu na operaci basaliomu oka naměřen tlak 168/105 P106, druhý den při propuštění 135/85 P105 s doporučením léčby krevního tlaku u obvodního lékaře. (Zvýšené hodnoty přisuzuje žena syndromu bílého pláště a stresu z operace). Obvodní lékař po jednom měření v ordinaci předepsal Triplixam 10MG/2,5MG/10MG. Doma měřeny po pár dnech od zahájení medikace hodnoty 85/65 P98, extrémě 71/50 P88 (4hodiny po užití léku – lék bere ráno v 7h), slabost, motání. (měřeno -nový tlakoměr Omron) Po 10 dnech znovu návštěva ob. lékaře s výměnou na Triplixam 5MG/1,25MG/5MG. Nyní po 5ti dnech nové medikace měřené hodnoty následovně: 7h ráno před užití léku : 104/68 P:77 12h: 81/54 P:81 20h: 99/65 P92 Znovu návštěva OL s přeměřením v ordinaci 120/70 P:85 s tím, že tak je to OK, Ale, žena se stále necítí ideálně a v domacích podmínkach měříme -+ hodnoty nízké hodnoty uvedené výše. Je možné snížit dávku Triplixamu přepůlením na 2,5MG/0,625MG/2,5MG a sledovat dále zda se tlak zvedne? Bohužel diagnostika u ošetřujícího OL není úplně ideální a spíš je to pokus-omyl. Děkuji

Lékař [02.07.2022]:

Dobrý den,
souhlasím s Vašimi závěry na základě provedených měření TK. Operace představovala pro Vaši manželku velký stres, navíc pro osobu, která se pro nic nikdy neléčila. Není však zcela jisté, že jde pouze o hypertenzi bílého pláště, je možné, že mírnou hypertenzi má. V této situaci je důležité zjistit objektivní hodnoty TK, které poskytuje měření TK mimo ordinaci – 24hodinové ambulantní monitorování TK nebo metodicky správně prováděné měření TK v domácím prostředí (DMTK). Efekt bílého pláště názorně ukazuje hodnota TK 120/70 mmHg (na dolní hranici normy), ale falešně vyšší ve srovnání s nízkými hodnotami TK doma.

Vaše manželka byla předávkovaná (a stále je předávkovaná) požitím nejsilnější varianty fixní trojkombinace léků Triplixamu. Vzhledem k tomu, že kombinace léků ve středních dávkách má jen o něco menší účinek než v maximálních dávkách, je možné, že Vámi navrhovaná poloviční dávka slabší varianty bude ještě silná, zvlášť v době kolem poledne. Nemám zkušenost s nouzovým čtvrcením tablety Triplixamu nožem, ale snad to nebude potřeba. Možná by stačilo podávání jednoho léku, nejspíše Prestaria Neo 5 mg, event. slabší varianta fixní dvojkombinace Prestarium Neo Combi 5/1,25. V případě přetrvávající relativně rychlé srdeční frekvence (tepu) je třeba zvážit její farmakologické ovlivnění, pokud se nenajde nějaká jiná příčina.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1672  —  Vysoky tlak [jozef, 30.06.2022]

dobry den jsem v duchodu a lecim se na vysoky tlak rano si beru tabletku Kapidyn 20 a vecer ramipryl 05 stavalo se mi ze kdyz jsem si rano bral tabletku tak jsem mel nizky tlak ale posledni dobou mi ty tabletky neunesou tu zatez kterou mam chodim do prace jako zednik a citim ze odpoledne uz mam vysoky tlak 160 na 90 a uz ted ani nesportuji radci jsem sportovec nekourim a nepiji nevim co mam delat a zvisit davky na tlak se mi nechce muzete mi poradit dekuji jozef

Lékař [02.07.2022]:

Dobrý den,
hypertenze má tendenci se s časem zhoršovat a k normalizaci TK je třeba více léků do kombinace. Stresové situace mohou situaci přechodně zhoršovat, tj. zvyšovat TK. Rozhodně nepřestávejte sportovat, pokud hodnoty TK nebudou výrazně vysoké (což zřejmě nejsou). Pohyb a další faktory zdravého životního stylu (menší hmotnost u nadváhy, méně stresů) snižují TK. Využitím rezerv u těchto faktorů lze snížit TK a tím i snížit potřebu léků na snížení TK. Zvyšovat tlak mohou některé látky v potravě a nápojích i některé léky proti jiným chorobám. Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty.

Mohl byste zkusit, zda situaci trochu nezlepší podávání obou léků současně ráno. Alternativně lze zvážit vyzkoušení výměny Kapidinu za příbuzný silnější lék amlodipin (5 mg), který však může mít nežádoucí účinky. Pokud to nepovede k normalizaci TK, nebojte se dalšího léku do kombinace v malé dávce.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

Dotaz č. 1671  —  Rychlý vzestup tlaku [Alda, 27.06.2022]

Dobrý den, pane doktore, chci se prosím poradit. Měla jsem minulý týden velké emoční vypětí a přidala se menstruační migréna, kterou mívám pravidelně. Trvala 3 dny, ani mi nepomohl moc Sumatriptan tentokrát. Ten třetí den jsem začala náhle zvracet, slabost, manžel mi cca za 10 minut změřil tlak na zápěstí -2x po sobě 240/160, puls 100..Za dalších 10 minut na jiném tonometru na paži 165/95 a do hodiny už 140/90,puls normální. Do večera i tlak normální, druhý den také. Do večera mě přestala bolet i hlava, jen jsem byla spavá a lehce zmatená. Do nemocnice jsem nechtěla, stav se rychle upravil sám, ale zajímalo by mě, zda stres sám o sobě toto může způsobit? Tlak mám dobrý, když si ho jednou za čas zaměřím.

Lékař [01.07.2022]:

Dobrý den,
mimořádně dlouhá migréna nereagující na vyzkoušenou léčbu mohla působit výrazný stres a vyvolat tak výrazné zvýšení TK. Mívala jste popisované příznaky někdy při silné migréně? Podobně se může projevovat i obecně výrazně vysoký tlak. Tonometry s manžetou na zápěstí se dle odborné společnosti pro diagnostiku a léčbu hypertenze nehodí. Pokud se přístroj správně používá, lze naměřenou hodnotu TK vzít jako spíše hrubě orientační.

Vzhledem k existenci záchvátovité hypertenze a zvlášť v případě výskytu výrazného rychlého vzestupu TK mimo migrénu je třeba provést opakované měření TK s manžetou na paži (trojice meření TK v minutových intervalech a po 5-10 minutách znovu) a při TK 180/110 mmHg a vyšším volat Záchrannou službu. Preventivně a pro uklidnění byste mohla mít po ruce tabletu kaptoprilu (lék na snížení tlaku s rychlým nástupem účinku).

Při opakování situace by měli vyloučení/potvrzení záchvatovité hypertenze urychleně řešit specialisté na hypertenzi v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Na vyšetření by Vás měl poslat Váš praktický lékař s dokumentací uvedenou na www.hypertension.cz pod heslem Indikace nemocného k vyšetření v Centrech pro hypertenzi.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1670  —  [Jan, 27.06.2022]

Dobrý den.Poslední dobou mám hodně nízký tlak-80/60.Beru lék TEZEO,na vysoký tlak.Mohz tedy TEZEO vysadit ? Děkuji.

Lékař [28.06.2022]:

Dobrý den,
z Vašeho líčení není jasné, zda lék v nezměněné dávce již berete delší dobu. Pokud ano, změnilo se dodržování faktorů zdravého životního stylu (hmotnost, stresy, pohybová aktivita)? Podrobné informace naleznete na www.hypertension.cz → Pro pacienty. Nízký tlak však může být důsledkem i nějaké choroby, vyžadující komplexní vyšetření.

Pokud ne, jde o výraznou reakci tlaku na zahájení léčby Tezeem v neznámé dávce, která je na Vás příliš silná. Přechodně lék vysaďte nebo snižte na cca čtvrtinovou dávku, kterou popř. můžete zvýšit. Tezeo existuje i v tabletách po 40 mg, které jdou ještě půlit.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1669  —  Agen [Beata, 24.06.2022]

Dobrý den, může se vlivem užívání Agenu na vysoký tlak hubnout?

Lékař [01.07.2022]:

Dobrý den,
hubnutí a na druhé straně i jeho opak (přírůstek na váze) se popisují jako méně časté nežádoucí účinky Agenu. Hubnout by se dalo i nepřímo při zažívacích obtížích, které však nepopisujete. Dosd jsem se nikdy se zhubnutím po Agenu (amlodipinu) nesetkal.

Proto Vám doporučuji komplexní vyšetření k vyloučení skrytě probíhajících chrob nebo s příznaky, které ignorujete (např. cukrovka, zvýšená funkce štítné žlázy nebo některá nádorová onemocnění).

 

Dotaz č. 1668  —  Vysoký tlak [Katka, 16.06.2022]

Dobrý večer, měla bych dotaz ohledně vysokého tlaku. Již asi 15 let užívám léky na hypertenzi. Teď poslední 3 roky Betaloc Zok 50 mg ráno. Tlak celkem v normě, občas byl malinko vyšší. Teď poslední týden mám ale večer tlak vysoký,cca 150/100 Pocit nemožnosti dodechnout a bušení srdce. Po konzultaci s kardiologem mi bylo doporučeno užít ještě půlku betalocu večer, ale vůbec nezabírá. Asi v tom hraje roli i psychika, spíš už se Každý večer bojím že ty hodnoty zase budou vysoké. Je možné třeba užít ještě nějaký prášek na uklidnění Neurol apod... Děkuji za odpověď

Lékař [23.06.2022]:

Dobrý den,
otázka psychiky se obvykle nechává až na konec a dříve se vyšetřují tělesně podmíněné možné příčiny zhoršení hypertenze a zrychlení srdeční frekvence. Ne vždy odpovídá bušení srdce rychlejší srdeční frekvenci. Hypertenze má svůj vývoj s tendencí ke zhoršování, kterému celkem úspěšně bráníme kombinací léků na snížení TK. Primární může být zvýšení TK snásledným bušením srdce nebo je primární zrychlení srdeční frekvence (výskyt artymie?), které Vás stresuje a zvedá TK. To nejspíše bere v úvahu i Váš kardiolog. Ovlivňovat srdeční frekvenci, ale i psychiku může zvýšená funkce štítné žlázy. Během dne bušení srdce zřejmě nepociťujete nebo se nevyskytuje. Může jít i o projevy blížící se menopauzy.

Stresové situace dokáží vyvolat nejen výrazné přechodné vzestupy TK, ale i dlouhodobější mírnější zvýšení TK a srdeční frekvence. Neurol není vhodné brát dlouhodobě. Ve farmakologickém ovlivnění psychiky se nejlépe vyznají psychiatři. Neostýchejte se a absolvujte psychiatrické vyšetření po vyloučení výše uvedených tělesných příčin.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1667  —  Bolest krevní tlak [Gabriela Svobodová, 14.06.2022]

Dobrý večer chtěla bych se zeptat, pocituji už dlouhodobě (5-6let) bolest zad tlak na prsou, bolest přijde ať už jsem v klidu nebo při námaze. Změnila jsem obvodního lékaře a nová lékařka mi zjistila že trpím vysokým tlakem hodnota 170//102 odebrala krev a nyní čekám na výsledek atd... Je mi 35 let s ničím se neléčím otec srdcař, úmrtí v 54 letech na infarkt byl dlouhodobě nemocný pro různé onemocnění srdce a tepen. Matka pouze oční vada. Dotaz je takový....... Čím to může být že mě začne být těžko na prsou a v zádech je to bodava svíava bolest trvá víc jak 5 let bolí dokud si nevezmu brufen a nezaspím to. Nyní se mi přidala i bolest hlavy z taková svirava nad očima ale je to ta tak na 2 sekundy po etapách na tlak beru dopegyt. Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Lékař [01.07.2022]:

Dobrý den,
nejpravděpodobnější původ bolestí je od páteře. Je třeba zvážit neurologické vyšetření. Je dobré, že budete mít provedené laboratorní vyšetření krve. Předpokládám, že bude provedené vyšetření cholesterolu a hormonů štítné žlázy vzhledem k brzkému úmrtí otce, i když je špatné prokrvení srdce aterosklerotického původu ve Vašem věku málo pravděpodobné. Udaná hodnota TK (jediná?) je dosti vysoká na to, aby šlo o hypertenzi bílého pláště. Vzhledem k věku a možným reprodukčním úmyslům dostáváte Dopegyt, který se doporučuje pouze v těhotenství.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1666  —  Krevní tlak [Milena, 12.06.2022]

Dobrý den, měřím si tlak dle vašeho návodu, první mám vždy vyšší. Např. první měření 153/73 a  průměr druhého a třetího měření je 130/69 (136/65 a 125/73). U každého lékaře, kde mi byl měřen krevní tlak, měří pouze jednou. Potřebuji se léčit s vysokým krevním tlakem? Děkuji za odpověď.

Lékař [30.06.2022]:

Dobrý den,
pro domácí měření TK se doporučuje měřit alespoň 2x, já doporučuji měřit 3x, zvlášť při velké diferenci hodnot TK prvých dvou měření TK. A čím více proběhne měření TK, tím je měřeí přesnější. Průměrný TK z 2. a 3. měření TK se doporučuje pro měření TK v ordinaci.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

Dotaz č. 1665  —  Chaos v krevním tlaku [Honza, 11.06.2022]

Dobrý den, mám dotaz ohledně mého krevního tlaku který mě přijde jako chaotický a kolísavý. Už přes rok užívám prestarium nebo kombi 10/2,5 ráno a večer kapidin 10 po kterém je mě špatně zčervenání, třes, vysoký tep, tudíž užívám jen občas, dále užívám rosukard na cholesterol a občas godasal. Můj dotaz je že můj tlak je 120/ 80 až 140/90 běžně přes den ale k večeru a v noci se zvýší na 150/100 až 180/120 s tapy 110 a bušením srdce, výsledky krve, kardio i rezonance jsou v pořádku s normálními nálezy a tudíž nevím jak a co stín mám dělat je to docela obtěžující a jsou noci kdy mě to nenechá spát, po očkování proti kovidu se vše stalo ještě víc nestabilní. Po lécích je mě celkové špatně, bolesti břicha občas hlavy a končetin, narušený metabolismus.

Lékař [30.06.2022]:

Dobrý den,
Kapidin se obvykle snáší dobře, ale když ho nesnášíte, je třeba zvážit jreho výměnu za lék nejspíše z jiné lékové skupiny a přifdat ho do kombinace s Prestariem Neo Combi. Ke vzestupu TK večer patrně dochází i přes užití Kapidinu, i když je možná mírnější.

Při trvajících problémech s nastavením přiměřené léčby včetně event. vyloučení/potvrzení záchvatovité hypertenze je třeba se obrátit na specialisty na hypertenzi v některém z Center excelence poblíž Vašeho bydliště na www.hypertension.cz. Na vyšetření by Vás měl poslat Váš praktický lékař s dokumentací uvedenou na www.hypertension.cz pod heslem Indikace nemocného k vyšetření v Centrech pro hypertenzi.

Pro objektivní posouzení diagnózy a/nebo kontroly hypertenze mimo ordinaci (bez efektu bílého pláště) je důležitý průměrný TK za několik dní za sebou (optimálně sedm dní) -ráno a večer před léky, vždy 3 měření v 1-2 minutových intervalech, před 1. měřením 5 min. relaxovaného klidu vsedě s podepřenými zády. Všechny časy je třeba měřit stopkami. Pokud není TK extrémně zvýšený, je třeba měřit TK po 5, 7 a 9 minutách od posazení. Průměrný TK by měl být nižší než 135 a/nebo 85 mmHg. Léčba by měla TK normalizovat ideálně v průběhu celých 24 hodin. Je třeba metodicky správně měřit TK v domácím prostředí (nejlépe oba způsoby) při stávající léčbě a podle potřeby znovu po úpravě léčby -viz elektronický záznamník TK s podrobným vysvětlením zde v poradně ke stažení. Měřením TK po hodině (vždy 3 měření s předcházejícím pětiminutovým klidem) s vyznačením času braní léku v průběhu jednoho dne zjistíte, kdy Vám TK nejvíce klesá (cca po 4 hodinách od braní léku), a jak se v té době cítíte. Takto se dá ověřit, že Vám TK kolem poledne neklesá příliš a efekt léku vydrží do následujícího rána, než si vezmete novou ranní dávku léku.
Při přílišném poklesu TK kolem poledne po podání léků 1x denně ráno a vyšším TK následující den ráno je třeba zvážit snížení ranní dávky a její částečný přesun nebo celého léku na večer.

Vytištěný záznam TK předejte svému lékaři k usnadnění jeho práce při úpravě léčby Vaší hypertenze. V době koronavirové infekce (i mimo ni) si můžete nejen stáhnout Excelovskou tabulku a zaznamenat do ní hodnoty TK, ale kromě vytištění ji i zaslat lékaři mailem.

Lékař Vás může také poslat na 24hodinové ambulantní monitorování TK -zlatý standard pro měření TK mimo ordinaci. Při použití této metody se dají získat informace o nočních hodnotách TK ve spánku.

 

stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
TOPlist

Zboží bylo úspěšně přidáno do nákupního košíku.

Přejít do košíku/ dokončit nákup Chci nakoupit ještě další zboží

Produkt přidán do porovnání

Přejít na stránku s porovnáním Zůstat na této stránce